Lyžiarske múzeum

Slovenské lyžiarske múzeum  Podkonice

Kontakt: 0907 142 135 – Igor Bobák

Slovenské lyžiarske múzeum nachádzajúce sa v Podkoniciach neďaleko Banskej Bystrice bolo slávnostne otvorené dňa 1.9.2007 za účasti celebrít slovenského lyžovania – Jany Gantnerovej – Šoltýsovej, Kataríny Gálfyovej, Vlastimila Trégera a iných významných osobností slovenského lyžovania. Slovenské lyžiarske múzeum bolo zriadené v starorodičovskom dome v Podkoniciach a bolo vybudované nielen pre reprezentáciu a zviditeľnenie obce, ale hlavne pre rozvoj vidieckeho cestovného ruchu.

Lyžiarske múzeum dokumentuje lyžiarsku históriu za posledných 130 rokov. Obsahuje 650 exponátov lyží, lyžiarskych palíc a tiež 85 kusov lyžiarskych topánok. Ďalej sa tu nachádza fotogaléria a textová dokumentácia z histórie slovenského lyžovania a z významných lyžiarskych podujatí.

Taktiež sú tu vystavené významné trofeje a poháre z lyžiarskych podujatí. Jednotlivé exponáty sú vystavené v štyroch miestnostiach a zároveň v schodišťovom priestore. V suteréne je vytvorená skalná miestnosť klenbového typu s drevenou podlahou, kde sa nachádzajú ukážky z obdobia spred 100 rokov, ako ľudia na Slovensku začali využívať sklz na snehu.

Nachádzajú sa tu krňačky, ktoré sa využívali na prepravu dreva z lesa. Ďalej sú tu vystavené menšie typy krňačiek a sánok, ktoré slúžili hlavne na zábavu deťom a mládeže. Tiež v danom priestore možno nájsť snežnice, ktoré v minulosti slúžili na pešiu chôdzu po snehu.

Schodišťom sa prechádza do miestnosti, ktorá sa nazýva drevená. Jej príznačný názov svedčí o tom, že sa tu nachádzajú len drevené lyže, storočné a viacročné spolu s výstavnou skriňou, ktorá obsahuje znaky lyžiarskych osobností za Rakúsko – Uhorska, ďalej sa tu nachádza výstavná tabuľa, ktorá hovorí o začiatkoch lyžovania na Slovensku a v Európe.

Ďalšia miestnosť sa nazýva preteková. Tu sú umiestnené lyže a fotodokumentácia významných slovenských lyžiarov a s časti aj svetových lyžiarov ako napr. Ingemar Stenmark (Švédsko), bratia Mahreovci (USA), ktorí vybojovali cenné trofeje na Veľkej cene Demänovských jaskýň (Svetový pohár). Zo slovenských významných lyžiarov môžem spomenúť Janu Gantnerovú – Šoltýsovú. V tejto miestnosti sú vystavené jej lyže na ktorých reprezentovala bývalé Československo na Olympiáde v Sarajeve. Ďalšie exponátne kusy sú lyže bratov Bírešovcov, ktorí reprezentovali Československo na Olympiáde v Calgary v Kanade.

Aby sme nezabudli aj na pretek o Zjazdovú cenu Podkoníc, ktorý bol usporiadaný v 50-tych rokoch minulého storočia, nachádzajú sa tu aj lyže z tohto preteku.

Nakoniec v poslednej miestnosti, ktorá sa volá amatérska, sú vystavené amatérske lyže, ktoré sa približovali k pretekovým lyžiam. Tiež sa tu nachádzajú vzácne trofeje zo slovenských podujatí. Významné sú tu lyže Zdena. Zibrina, ktorý patril medzi zakladateľov slovenského horolezectva.

Celková výstavná plocha je 75 m2. V podkroví domu sa nachádza depozit, kde je uložených ďalších 130 kusov výstavných artiklov. Nachádza sa tu aj exteriér – priestor kde sú vystavené sklznice lyží. Slovenské lyžiarske múzeum neprinesie finančný výnos, ako väčšina múzeí a galérií na Slovensku, ale sprítomní ducha lyžovania minulých rokov pre našu mládež, budúcich reprezentantov Slovenska, ako aj pre nás všetkých. Táto moja myšlienka nadväzuje na citát: „Každá krajina sveta by mala mať vlastné športové múzeum na zachovanie časti svojej histórie“ M. Juan Antonio Samaranch, 1993, predseda MOV (1980 – 2000).

V prípade záujmu o návštevu kontaktujte pána Igora B. Martinca na 0907 142 135.