Podkoničan na stupni víťazov v Pohorelej

Anton Budzel na stupni víťazov     Malebný horehronský kraj v obci Pohorelá pod majestátnou Kráľovou hoľou sa stal 15. júna 2013 miestom konania Horehronských slávností koscov a hrabačiek. Hlavnou časťou slávností boli 19. Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení. Podujatie zorganizoval Miestny odbor Matice slovenskej, folklórna skupina Kráľová hoľa a obecný úrad v Pohorelej. Otcovskú ruku nad podujatím držal Dr. Lukáš Janoška, niekoľko násobný víťaz v kategórii koscov do 60 rokov a rodák z Pohorelej.

Preteky začali slovenskou hymnou       Folklórna skupina Kráľová hoľa a ľudová hudba Pokošovci       Dievky zo súboru

     Za slnečného počasia sa zúčastnilo 37 koscov a kosačiek z dvanástich dedín a miest Slovenska z Bratislavy, Oravy, Ábova, Tatier a Horehronia. Svojou účasťou podujatie podporil aj poslanec národnej rady Alojz Hlina. Súťaž v ručnom kosení prebiehala na priľahlej lúke na vymeraných, súťažných poliach. Nad priebehom súťaže dohliadala trojčlenná porota s časomierou a rozhodcami kontrolujúcimi kvalitu pokosenia poľa. Pravidlá súťaže boli veľmi prísne. V prípade, že výška pokosu v priemere na celú plochu súťažného poľa bola vyššia ako 3 cm, rozhodcovia postihli kosca trestnými sekundami.

Súťažilo sa v nasledovných kategóriách s presne vymeranou plochou poľa:

  • Nosiči vody do 18 rokov – 25 m2
  • Ženy – 25 m2
  • Chlapi do 60 rokov – 50 m2
  • Chlapi nad 60 rokov – 50 m2
  • Chlapi nad 70 rokov 25 m2
  • Otcovia a synovia – 50 m2

Rozchod na súťažné polia       Malý, nádejný kosec z Oravy       Sústredený na kosenie

Ženy sa nedali zahanbiť       Niekoľko násobná víťazka koseckých súťaží, Milka Šeligová       Kosec z pod Vysokých Tatier, jediný v kategórii nad 70 rokov

     Našu obec v kategórii do 60 rokov zastupoval výborný kosec Anton Budzel. Súťaže v Pohorelej sa zúčastnil prvý krát. Nebola to jeho prvá súťaž v ručnom kosení. Podobných súťaží sa zúčastňoval od osemdesiatych rokov. Pohorelú navštívil v sprievode svojej rodiny, ktorá ho celý čas povzbudzovala. Na súťažné pole nastúpil v druhej polovici koscov a hneď zaujal všetkých divákov svojím precíznym a plynulým kosením. Svižným tempom pokosil celé súťažné pole a dostal len 5 sekúnd za trestné body. Tento výborný výkon umiestnil nášho podkoničana na druhé miesto a tak mohol hrdo vystúpiť na stupene víťazov.

Anton Budzel v akcii       Podkoničan ide ako píla       Otec podujatia, Dr. Lukáš Janoška

Publikum povzbudzovalo všetkých súťažiacich       Víťaz kategórie chlapov do 60 rokov, Milan Kľuska       Kosy sa ostrili kde sa človek obrátil

Výsledky v kategórii chlapi do 60. rokov
por. meno priezvisko, obec, čas v min., trestné sek., výsledný čas

  1. Milan KĽUSKA, HRUŠTÍN, 1:29, 5 sek., 1:34
  2. Anton BUDZEL, PODKONICE,  2:19, 5 sek., 2:24
  3. Marcel KURJAN, POPROČ,  2:15, 15sek., 2:30

     Koscov k lepším výkonom povzbudzoval spev folkloristov v doprovode ľudovej hudby Pokošovci a približne tristo divákov, ktorí si aj vypočuli horehronskú kapelu ParadoX a recitál Terezky Zibrikovej z Pohorelej. V sprievodnom programe bola jazda na koníkoch, lukostreľba, prejazd bránkami malým rebriniakom a vykopávanie čižmy do diaľky. Spolu s kolotočmi a dobrotami zo stánkov sa to podobalo na košecké hody.

Víťazi v kategórii nosičov vody do 18 rokov       Víťazky v kategórii ženy       Víťaz v kategórii chlapi nad 70 rokov

Víťazi v kategórii chlapi nad 60 rokov       Víťazi v kategórii chlapi nad 60 rokov       Víťazi v kategórii otcovia a synovia

     Výkon pána Antona spolu s duchom a atmosférou Horehronských slávností koscov a hrabačiek môžu byť motiváciou pre všetkých, ktorí by si chceli na vlastnej koži skúsiť súťaž v tradičnej disciplíne ako je ručné kosenie. Nášmu podkoničanovi držme palce na ďalších súťažiach a verím, že nezostane samotným reprezentantom našej obce. Veď šikovných koscov máme dosť. Čo lepšie vyčistí hlavu v dnešnej uponáhľanej dobe, ako napríklad dobre vykonaná práca kosou na voňavej lúke.

Lepšie ako nájsť hrudu zlata, je zobrať si za manžela dobrého kosca.
Slovenské príslovie

 

Počasie bolo ako z rozprávky       Poľná kuchyňa rozvoniavala poctivým gulášom       Malebná, horehronská príroda

Vidieť sa dali kosy z rôznych krajín a aj najdlhšia kosa na Slovensku s dĺžkou 125 cm       Mohutný, drevený kosec dohliadal nad podujatím       Nechýbal ani máj so slovenskou zástavou

Marián Matuška

 

Komentáre sú uzavreté