Dobruo Podkonickuo – I. ročník

IMG_2883Guláš na veľa spôsobov a usmiati ľudia. Tak by som „dvomi vetami“ charakterizoval prvý ročník DOBRUO PODKONICKUO. Akciu, ktorú sme zorganizovali (Michal Vráb a Tomáš Turčan) a Občianske združenie – Naše Podkonice v sobotu 24. augusta 2013 na Plešiach.

Akcii sa zúčastnilo spolu 7 družstiev (Aprilia, Paľovci, Paštikári z Hrbu, Medvede, Farma, Sro a Štangasti). Posledné ôsme družstvo pod názvom 158 sa prihlásilo dodatočne počas súťaže. Jeho výkon sme hodnotili na poslednom 4. mieste ako nesúťažný guláš.

Hodnotiaca porota v zložení Ladislav Slobodník – debnár z Podkoníc, Radoslav Riečan – majiteľ penziónu a reštuarácie GRAJCIAR z Lučatína a Pavol Oravec – šéfkuchár, ktorý zariaďuje a učí kuchárov v Banskej Bystrici mali veľmi ťažkú úlohu. Spolu 8 gulášov hodnotili rekorde dlho. Však som im to ako usporiadateľ aj zamiešal, pretože každý guláš doniesla hosteska osobitne s číslom na vrchnej strane tácky. Na spodnej strane tácky bolo ďalšie číslo. Týmto sme sa snažili zabrániť „uprednostňovaniu“ mužstva alebo gulášu, ktorý by mohli teoreticky poznať.

Porota to mala ťažké. Sedela spolu hodinu a pol. Zameriavala sa na výzor gulášu, chuť, mastnotu, ingrediencie, soľ. Hodnotili guláš za tepla, a v závere sa dokonca vracali k niektorým z gulášov ešte za studena.

Diváci si počas súťaže pochutnávali na výborných haluškách od Haluškárov, ktoré boli robené z domácej bryndze z Podkonického salaša. Kto mal chuť, zahryzol sa do domácej štrudle a k tomu dostal aj guličku (koláčik) ako bonus od tímu Paľovcov. Ratolesti sa do radosti vyskákali na trampolíne v priestoroch ihriska.

Chata Pleše nás sklamala a bufet otvorila svojim spôsobom – „zákazník si zober a zaplať bez obsluhy“. Touto cestou sa zúčastneným divákom ospravedlňujeme a budúci rok ponuku služieb v nápojoch zlepšíme.

Vyhodnotenie gulášu bolo prísne a vďaka nemu sa stal GULÁŠ MAJSTROM za rok 2013 tím Paštikárov z Hrbu zo svojím hovädzím gulášom. Odniesli si putovnú varechu s logom Dobruo Podkonickuo, vecné ceny od občianskeho združenia Naše Podkonice, ručne robenú geletu od pána Ladislava Slobodníka a poukážku na menu v reštaurácii Grajciar v hodnote 30 eur. Na druhom mieste sa  umiestnili  Paľovci s jelením gulášom. Odniesli si poukážku na 20 eur v reštaurácii Grajciar a vecné ceny od o.z. Naše Podkonice. Na treťom mieste zostal tím Farma zo svojím gulášom z barana. Dostali poukážku na 10 eur z reštaurácie Grajciar a vecné ceny od o.z. Naše Podkonice.

Špeciálnou cenou bola hodnotená kreativita stánkov. Tento rok to družstvá aj napriek menšej účasti (mali sme menej o dve družstvá) zobrali vážne. Vo výzdobe sa doslova predbiehali. Hodnotili sa samotní gulášnici, a to každý tím mohol dať jeden bod inému tímu. Hlas sa počítal aj od hostesky, porotcov a dvoch usporiadateľov. Víťazom sa stal tím Paľovcov, ktorí všetkých presvedčil svojim dokonalým stánkom zobrazujúcim špajzu, dobrými škvarkami „od Paľka Vrába“ a jednotným oblečením celého tímu. Odniesli si lyžicu na naberanie gulášu a miešaciu varechu od pána Ladislava Slobodníka, ktorý ju vyrobil pre súťaž Dobruo Podkonickuo.

Verím, že ste sa dobre zabávali. Dúfam, že vám každému chutilo a prídete okošktovať aj budúci rok. Tešíme sa na vás.

Organizačný tím a občianske združenie Naše Podkonice.

….ďakujeme sponzorom: Autodolava, o.z. Naše Podkonice, Penzión Grajciar, Chata Pleše, Marian Ľalík – Krčma na Hrbe. A fotografom: Michal Vráb, Zuzana Muránska, Pavol Pitoňák.

Komentáre sú uzavreté