Otázka, na ktorú hľadám odpoveď…

snow-signDnes po 9-tich rokov šoférovania zima-nezima, ľad-neľad, mi došla trpezlivosť. Preto aj tento príspevok. Dovolím si tvrdiť, že som dobrý vodič, klepem o drevo, bez nehody. Vždy som sa dostala v pohode domov, či boli záveje, alebo iný zlý terén. Ale ak niekto viete vysvetliť, prečo sa cesta len vyplúži a neposype – tak mi to prosím vysvetlite, snáď to pochopím. Dnes som na ceste narátala asi 5 kamienkov. Nie všetci sú zdatní šoféri, nie všetci majú 4×4. Tiež je zarážajúce prečo posyp napr. sype len vo vybraných častiach cesty. Jasné na rovinke nemusí až tak sypať, sype sa hlavne v zákrute a v kopčeku. Ale aj to len za máčny mak. Záleží to od služby alebo pracovníka? Alebo čo! V sobotu večer sme sa vracali z BB – situácia: hore cesta od pálenice = skrížený kamión. A to nehovorím, že ten istý ostal skrížený v „Priehrade“. Pomohol mu našťastie traktor. A dnes kvôli nedisciplinovanej chodkyni, ktorá si vykračovala stredom cesty a nereagovala na zvuk vozidla, som prvýkrát nevyšla domov, pretože som musela spomaliť. A nebola som jediná. Totiž pod snehom sa nachádza jemne vykĺzané. Po meste sa preháňajú pluhy a sypú soľ na mokrú cestu hlava nehlava. V tomto prípade, prepáčte, mi je príroda ukradnutá a keby som mala moc, tak celú cestu kompletne vysypem soľou a schránim dočista! Kým som jazdila sama, tak mi to možno bolo jedno. Teraz mám zodpovednosť za dieťa v aute a už mi to nie je jedno.

Janka Šípka Šípková „Dopálená“

 

3 responses to “Otázka, na ktorú hľadám odpoveď…

 1. Jana Sipkova

  Milý Michal, ďakujem za Tvoj čas a vysvetlenie. Všetky tieto vedomosti ovládam aj vďaka našej predošlej komunikácii na Facebooku. Môj príspevok bol skôr myslený ako „glosa“ – pripomienka poukázať na systém. Rozumej, ako veci fungujú – a ako by mohli. Je mi jasné, že štátne organizácie (cestári) sa nezmenia pre moje modré oči a nenakúpia ekologickú soľ. S úpravou obce firmou BB tiež nemám problém. Som jednoducho človek: „čo na srdci, to na jazyku“. Nie som tip, ktorý pchá hlavu do piesku. Myslím si, že na konštruktívnej kritike nie je nič zlé. Nabáda ľudí k zlepšeniu, možno k zmene pohľadu. Samozrejme, na druhej strane nepoznám človeka, ktorý by sa z kritiky tešil a zvlášť ešte v našej obci. Možno má viacej ľudí podobné názory, ale boja sa zapojiť, poukázať či už na dobré, alebo zlé veci. Niektorým je to zas úplne jedno. Cieľom mojich príspevkov je zapojiť viac ľudí do komunikácie, do akcie, otvoriť témy, atď. ….

  Milá Katka, chodec, ktorý má na sebe kapucňu, ohrozuje v prvom rade sám seba. Nemá dostatočný zorný pohľad, periférne videnie je nulové a to nehovorím o zvuku. Trúbila som v poslednej chvíli, pretože som stále dúfala, že počuješ prichádzajúce auto! Nestalo sa tak. Keby si ho počula, tak sa vyhneš v predstihu. Cesta bola zjazdná len pre jedno vozidlo, pretože tam boli mantinely a dve autá sa tam nezmestia. Okrem toho cesta bola šmykľavá a videla si ako ma hodilo, pretože som musela prudko strhnúť volant. Ostala som visieť v polovici, a čakala som, pretože aj spodná suseda mala problém a hodilo ju do plota pri vchode do domu.

 2. Katarina Slobodnikova

  Rada by som sa ti touto cestou ospravedlnila, že ako nedisciplinovaný chodec som ti znemožnila dostať sa vozidlom domov, keby som to len tušila, nevytiahnem z domu ani päty. Len na objasnenie celkovej situácie – snežilo, na hlavnej aj vedľajších cestách bola ujazdená a vyšmýkaná vrstva snehu a prichádzajúce vozidlo nebolo počuť. Vychádzala som od svojich rodičov, prešla som na druhú stranu cesty, kde som pokračovala nie po strede ale v ĽAVEJ časti vozovky do kopčeka. Na úrovni dvora Vladky Turčanovej som od chrbta počula silný klaksón, fakt príjemné !!! V tomto mieste je, aspoň si myslím, dostatok miesta aj pre bežného vodiča na obehnutie. Dalej si myslím, že by nezaškodilo trocha ohľaduplnosti aj chodec je účastník cestnej premávky, a keby bol chodník v tých miestach odhádzaný, určite by som nešla po ceste a lietať zatiaľ neviem.
  Dakujem za pochopenie.

 3. Starosta Podkonice

  Janka,

  v tvojom článku píšeš, aby ti niekto vysvetlil „prečo sa cesta len vyplúži a neposype“. Posnažím sa ti to teda vysvetliť ja.

  Odpoveď na prvú otázku rozdelím na dve časti. Ďalej budem používať tvoje citáty aby som ich doplnil o odpovede z mojej strany.
  1. časť cestu ktorú spravuje Slovenská správa ciest v pôsobnosti BBSK
  Táto cesta je od Slovenskej Ľupče až do Podkoníc. Cesta prechádza Podkonicami. Je to tzv. hlavná cesta cez dedinu – v trase, na ktorej chodí autobus čiže od dolnej zastávky cez stred dediny až na námestie a vracia sa na hornú zastávku späť. Táto cesta je v správe a majetku BBSK, takže sa o jej údržbu stará Okresná správa ciest. O plúžení, posype a jej údržbe rozhoduje plán resp. pravidlá, ktoré sú v zákone o cestných komunikáciách resp. v pláne SSC v BBSK. V zrozumiteľnej a vysvetliteľnej rovine to znamená, že ak sneží, cesta sa iba vyplúži. Je zbytočné, aby sa aj posýpala (štrkom), pretože za krátky čas skalky zapadnú. Sype sa až potom, ako ustane počasie a prestane snežiť.

  2. časť cesty v rámci dediny
  Toto sú komunikácie ostatné, ktoré sú v dedine. Tieto plúži firma Farma B+B, ktorú máme zazmluvnenú. Na plúženie nemáme prijatý žiadny plán. Plúžime v nočných i denných hodinách podľa stavu vozovky. V praxi to znamená, že ak v noci sneží, pán Barla vstane o tretej ráno a tri hodiny plúži celú dedinu, aby sme ráno o šiestej mali odpratané cesty. Cesta sa plúži následne aj do Priechoda a ak je potreba podľa dohody so mnou aj na Pleše. Sypanie sa robí iba skalkami v rámci dediny, znovu po dohode so mnou.

  Ďalej píšeš „Tiež je zarážajúce prečo posyp napr. sype len vo vybraných častiach cesty. “ . Na túto otázku odpoveď nemám, je to potrebné konzultovať s dispečingom okresnej správy ciest – pre nás je to Lučatín. Respektívne s oddelením SSC – kontakty sú tu: http://www.ssc.sk/sk/O-nas/Kontakty/Investicna-vystavba-a-sprava-ciest-Banska-Bystrica.ssc

  Citujem ťa ďalej: „V sobotu večer sme sa vracali z BB – situácia: hore cesta od pálenice = skrížený kamión. A to nehovorím, že ten istý ostal skrížený v “Priehrade”. Pomohol mu našťastie traktor. “ . Áno, v sobotu vozili cez našu dedinu kamióny štiepku, ktorá sa robila za družstvom. Cestu bola vysypaná dostatočne viac krát hlavne v inkriminovanom úseku – Zákluč, a to z dôvodu možnej kolíznej situácie v tomto úseku. Avšak nie je v mojich silách /legislatívnych ani ľudských kontrolovať vodičov kamiónov či majú zimné gumy resp. aké sú ich šoférske schopnosti.

  Citujem ďalej: „A dnes kvôli nedisciplinovanej chodkyni…“ Na chodkyňu treba zatrúbiť resp. spomaliť a tak prispôsobiť jazdu vozidla stavu vozovky. Nemôžem tiež v tejto veci pomôcť, ako ľudia chodia. Ak si vyberú cestu namiesto chodníka. Skalky boli vysypané na vozovke od stredy, kedy prestalo snežiť.

  A nakoniec k sypaniu soli – „V tomto prípade, prepáčte, mi je príroda ukradnutá a keby som mala moc, tak celú cestu kompletne vysypem soľou a schránim dočista!“ koniec citátu.

  Soľou sa sypať nesmie z dôvodu, že sa náš kataster nachádaza v ochranom pásme vodného zdroja. Čo v praxi znamená, že sa soľ nesmie využívať. Existuje však soľ ekologická, ktorá je drahšia a z tohoto dôvodu sa nepoužíva.

  Verím, že som ti odpovedal na tvoje otázky.

  Starosta