Blog: 1597 fliaš pre LIDL škola súťaž

IMAG1784Lidl vyhlásil pred mesiacom súťaž pre školy o veľmi hodnotné ceny. Snažím sa sondovať rôzne projekty, ktoré vychádzajú a môžu pomôcť našim Podkoniciam v akejkoľvek prospešnej veci.  V tomto projekte som ihneď využil šancu a spojil sa s pani riaditeľkou, či má záujem ísť do tohoto projektu – keďže reálne musí projekt zastrešiť škola. Súhlasila, rovnako ako aj starosta na môj návrh podporiť a spojiť sily.

Preto sme s kamarátmi z COB dnes vyzbierali prvú várku fliaš po dedine. Zarazilo ma trochu hlásenie, kde pán starosta nespomenul ani moje meno, ani naše občianske združenie COB, ktorú celú akciu zastrešilo. Od začiatku stojím pri projekte INICIATÍVNE – snažím sa rozbehnúť a podporiť túto akciu. Dnes sme spolu s Dominikom Valentom, Milošom Kostúrom, Martinom Burianom a Peťom Ulbrikom pobehali celú dedinu, naložili vrecia do jeho dodávky a v predajni LIDL sme jednotlivo fľašu po flaši ukladali do automatu v Lidli. Celkovo 3 hodiny na nohách v prievane v stupnej hale.

Vďaka nášmu občianskemu združeniu sme zaplatili naftu na prevádzku dodávky a snažili sa urobiť niečo prospešné pre nás všetkých. Spoločne pre dobro veci. Napadli ma aj ďalšie riešenia ako podporiť tento projekt, ktoré som už navrhol starostovi / no len ktovie, či zoberie navrhnuté riešenia k srdcu.

No môj osobný dojem z akcie je skôr smutnejší. Vedenie našej obce by malo v takejto veci, kde ide o výhru 70 tisíc eur pre školu na podporu vybudovania ihriska urobiť MAXIMUM a spojiť firmy v okolí, hľadať riešenia ako nazbierať čo najviac plastových fliaš.

Som trochu sklamaný, že s riešeniami prichádzame iba my, a popud neprišiel zo strany starostu obce. Nevešiam však hlavu a verím, že za 14 dní ešte nájdeme spoločné riešenie, ako pomôcť škole v Podkoniciach vyzbierať čo najviac plastových nepokrčených fliaš, a tým pádom zabojovať o prvé resp. popredné priečky, kde ide o 10 až 70 tisíc eur na podporu ihriska, alebo vybavenia škôl.

Na záver, po včerajšku pán STAROSTA – stačilo aspoň povedať –  pekne ďakujem, chlapci!

3 responses to “Blog: 1597 fliaš pre LIDL škola súťaž

 1. Zuzana Dobrikova

  Ahoj Michal,
  chcela by som sa poďakovať všetkým zúčastneným, ktorí sa podieľali na zbere fliaš. Stálo to kus času a energie. Verím, že ak ešte dáme sily dokopy, tak máme šancu.

 2. Jana Sipkova

  Michal, musím reagovať, pretože poznám ten smutný pocit, ktorý spomínaš. Aj ja som sa v minulosti snažila pomôcť škole. U mňa to bola akcia, kedy sa zbierali účtenky za nákup prípravku Cif a Domestos. V hre bola finančná cena na zariadenie školy, škôlky v hodnote 10.000,- Eur. Tiež som oslovila riaditeľku školy – pani Turčanovú, ktorú som poprosila, aby nás zaregistrovala. V tom čase bola už na odchode a preto ma poprosila, nech si to celé ustriehnem sama. Vyrobila som plagát na nástenku v škôlke, snažila som sa informovať rodičov cez učiteľky. Bločky som poctivo registrovala v systéme, každý jeden osobitne. Spravila som vyhodnotenie. Rodičia sa zapojili, čo chválim. Nie každý používa na čistenie zrovna tieto 2 výrobky. Jasné, bola to akcia s menšou intervenciou, ako je teraz tá vaša. Netúžim byť na nástenke cti, ale chýbalo mi obyčajné „ďakujem“ alebo „super nápad“. Naopak, keď som otvorene použila konštruktívnu kritiku a vyslovila pripomienky k fungovaniu školy, škôlky, vtedy som to schytala. Mám síce vyštudované vzdelávanie dospelých, ale celý semester sme venovali aj detskej pedagogike a psychológii a mala som pocit, že sa musím vyjadriť. No….ale….nepáčilo sa. A tak som sa stiahla do úzadia. Som ale rada, že moje nápady a pripomienky, sa neskôr ukázali ako opodstatnené, i keď už boli prezentované inými ľuďmi. Dôležité však je, že sa začali diať drobné zmeny. Takže ja ďakujem za vašu ochotu a hlavne nedajte sa odradiť. Prajem veľa elánu :).

 3. Martin Hruska

  Ahoj Michal,

  starosta to možno berie ako bežnú vec, tak dovoľ, aby som Ti poďakoval aspoň za svoju rodinu – a snáď môžem poďakovať sa všetky deti a ich rodičov. Urobili ste veľký kus práce. Verím, že pokiaľ sa do súťaže zapoja ľudia z celej obce, máme dosť veľkú šancu.
  M. Hruška